Numer 3

 



Siedemnastka
Nr 3 (grudzień) 2007 Gazetka szkolna klas IV – VI SP 17 w Katowicach


Witamy!!!


               To już drugi numer naszej gazetki. Cieszy nas niezmiernie, że pierwszy nakład pisemka rozszedł się błyskawicznie. Oczywiście nie obyło się bez pomyłek... Przepraszamy przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego za zamianę imienia. Chodzi oczywiście o Karolinę Pradelę. Jak widać chochliki także polubiły nasze strony, a to dobrze wróży....

                  W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych, wesołych chwil wokół wigilijnego stołu, radości z otrzymanych prezentów i wspólnych, rodzinnych spotkań. Wielu łask Bożych płynących wprost ze żłóbka Nowonarodzonego. Także spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2008.
Zespół redakcyjny



              Dnia 27 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka z okazji Andrzejek.
Zabawa taneczna rozpoczęła się o godzinie 16:00 a skończyła o 18:00. Na początku praktycznie nikt nie tańczył, ale potem się impreza się rozkręciła. Wszyscy skakali, gdy leciała piosenka „Kanikuły”. Niektóre piosenki były romantyczne, wtedy większość chłopaków tańczyła z dziewczynami i robiło się bardzo romantycznie... Ostatnie piosenki, które niosły uczestników zabawy na falach radości. „Kanikuły” stały się największym przebojem dyskoteki – powtarzano ten utwór kilkakrotnie. Gdy pan Szymik zapowiedział koniec dyskoteki - wszyscy byli przygnębieni. Uważam, że była to jedna z lepszych zabaw tanecznych w naszej szkole.
Sonia

 




Moda –
                         w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem, podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, ale także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, który jest popularny w jakimś czasie, w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru.
                         Moda zawsze posiada swoją awangardę, czyli grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru. W kolejnym numerze przeczytacie więcej na ten temat.
ELA


GÓRA GROSZA 2007

 


          Uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w akcji pn.: „Góra Grosza 2007”, która odbywała się w terminie od października do listopada 2007 roku. Organizatorem ósmej edycji akcji jest Towarzystwo NASZ DOM, z siedzibą w Warszawie. Patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zebranie funduszy na następujące programy pomocy dzieciom osieroconym:

  • tworzenie nowych rodzinnych domów dziecka
  • pomoc dla istniejących rodzinnych domów dziecka
  • pomoc dla istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych w tworzeniu prorodzinnych warunków opieki
  • tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z domów dziecka
  • programy szkolenia rodzin zastępczych
  • pomoc dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych realizujących nowatorskie programy wychowawcze
  • programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych

                Akcja polegała na zbiórce monet groszowych (od 1gr do 50gr), gdyż podstawowym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety mogą, zebrane w tak dużej liczbie, stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Z każdym rokiem Towarzystwu udaje się zebrać coraz więcej pieniędzy . Przypomnę tylko , że w roku 2006 na rzecz dzieci potrzebujących wpłynęła kwota w wysokości 1 652 727,94 . Ostateczny i dokładny wynik zbiórki tegorocznej zostanie podany do 30 kwietnia 2008 roku. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Katowicach zebrali na ten cel 50 zł. Mamy nadzieję, że ta kwota również pomoże czekającym na nie dzieciom,
a w przyszłym roku wspólnie postaramy się ponownie nie zawieść oczekujących na pomoc .
DANE ZE ZBIÓRKI W SP NR 17 W KATOWICACH:RAZEM - 50 złotych.

NAJPOPULARNIEJSZA GRA ŚWIATA


               Counter-Strike (czyt. Kanter Strajk) znany jako CS , to najpopularniejszy dodatek (mod) do gry Half-Life. Counter-Strike został wymyślony wyłącznie do gry w sieci. Z czasem, gdy jego popularność wzrosła, zostały opublikowane dodatki imitujące graczy (tzw. boty) umożliwiające grę w CS-a przez osoby nie posiadające dostępu do Internetu, albo chcące podszkolić swoje umiejętności bez udziału prawdziwych graczy. Po prawie pięciu latach Valve opublikowało oddzielną grę, Counter-Strike: Condition Zero, z zestawem misji dla pojedynczego gracza.
Przy okazji minionych targów Games Convention w Lipsku, Polacy pokazali się z dobrej strony. Było wielu naszych producentów, pokazano całkiem sporo polskich gier , a jak się okazuje był również wielki sukces! Zespół składający się z naszych rodaków zdobył tytuł mistrza Europy w Counter-Strike’u, co jest nie
lada osiągnięciem.
ADAM

CIEKAWOSTKI MUZYCZNE
                Spice Girls to brytyjska grupa popowa, którą tworzą wokalistki: Victoria Beckham,
Melanie Brown, Emma Bunton, Melanie Chisholm oraz Geri Halliwell. Na pomysł założenia żeńskiego zespołu, swoistego antidotum na popularne na początku lat 90. boysbandy, wpadł duet menedżerski Chris i Bob Herbert (ojciec i syn). W marcu 1994 roku, wraz z finansistą Ceikiem Murphym, umieścili ogłoszenie w magazynie "The Stage", w którym podali informację o castingu dla dziewcząt w wieku 18-23 lata, "potrafiących śpiewać i tańczyć". Otrzymali setki odpowiedzi, lecz do finału dotarły: Victoria Adams, Melanie Brown, Melanie Chisholm, Geri Halliwell i Michelle Stephenson. Grupa otrzymała nazwę Touch, a jej członkinie przeprowadziły się do będącego własnością Murphy'ego domu w Maidenhead. Przez pierwsze dwa miesiące dziewczyny pracowały nad piosenkami i pobierały nauki tańca. W trakcie szkolenia okazało się, że Stephenson nie posiada odpowiedniego zaangażowania w pracę, a dodatkowe okoliczności (w tym choroba jej matki) spowodowały, że zrezygnowała ze swojego udziału w zespole. Jej następczynię, 18-letnią Emmę Bunton, polecił nauczyciel śpiewu Pepe Lemer. Wkrótce dziewczyny zaczęły odczuwać niezadowolenie z pracy z menedżerami i kierunkiem, w jakim próbowali oni poprowadzić grupę. W grudniu 1994 roku udało im się namówić Boba Herberta, by ten zorganizował występ Touch przed pracownikami wytwórni fonograficznych i gronem producentów muzycznych. Narastające niesnaski między wokalistkami i menedżerami spowodowały, że w marcu 1995 roku dziewczyny rozstały się ze swoimi opiekunami. Chcąc zapewnić sobie bezpieczny start w show-biznesie, wykradły z biura Herbertów taśmy ze swoimi nagraniami oraz rozpoczęły współpracę z producentem Eliotem Kennedym. Również w marcu, piosenkarki podpisały kontrakt z Simonem Fullerem, pracującym dla 19 Management. Dzięki jego pomocy, już we wrześniu tego samego roku grupa rozpoczęła współpracę z wytwórnią Virgin. Nie tracąc czasu, w przerwach między koncertami w Stanach Zjednoczonych, Brytyjki pracowały nad materiałem nad swoją debiutancką płytę.
Na koncercie w Las Vegas, dziewczyny ze Spice Girls wystąpiły dla widowni, która była wypełniona zaledwie w połowie. Liczba widzów na koncercie w Las
Vegas przeczy informacjom, jakoby bilety na światowe tournée Spice Girls zostały całkowicie wyprzedane. Gmach Mandalay Arena widzowie zapełnili tylko do połowy. To nie pierwsze rozczarowanie dla Spice Girls - ich najnowszy singel "Headlines" wspiął się jedynie na 10. miejsce brytyjskiej listy przebojów.
Oto terminy dodatkowych występów:
Montreal, Bell Centre, (31 stycznia)
Detroit, IL Palace (16 lutego)
Nowy Jork, NY Madison Square Garden (18)
Filadelfia, PA Wachovia Center (19)
Washington DC Verizon Wireless Arena (21)
Toronto, ONT Air Canada Centre (25)
Atlantic City Boardwalk Hall (29)
Przypomnijmy, że 2 grudnia rozpoczęło się światowe tournée grupy Spice Girls.
Na potrzeby występów, panie w garderobach mają do wyboru trzydzieści stojaków z ubraniami. Wszystkie kostiumy zaprojektowane zostały przez Roberto Cavallego. Całość warta jest około 100 tysięcy dolarów. Do kompletu dochodzą szpilki od Christiana Louboutina, których każda para kosztuje średnio 800 dolarów.

PRACE KONKURSOWE


          Poniżej prezentujemy pierwsze z nadesłanych prac na konkurs ogłoszony w poprzednim numerze:

Mikołajki nie z tej bajki

W naszej klasie dziś od rana
awantura niesłychana...
Kto z Martną usiąść ma?
Kto Natalce buzi da?
Kto Arkowi bułkę zjadł?
Kto na Elę w holu wpadł?
Dominika kto przewrócił?
Soni plecak cały zmoczył?
Beci książki porozrzucał?
Adasiowi worek schował?
Co za licho kredę zjadło?
Marcie piórnik pomazało?
Igor stanął z miną tęgą:
„ Ma tu być porządek prędko!!!”
Lecz nie słyszał nikt prymusa,
bo wrzask straszny go zagłuszał...
Oskar ławki poprzestawiał.
Kordian krzesła pozamieniał.
Marcin goniąc Dominikę
wpadł na Sonię i Anitkę,
Krystian zrobił dziwną minkę:
„ Widzieliście gdzieś Alinkę?”
Rafał wnet wysunął nosa
„ Ona z rena robi łosia”
Więc Mikołaj się zbuntował
Wziął swój worek no i nawiał...

Alina Malik kl. IVa

Edyta Dąbrowska Vc

WSPÓŁZAWODNICTWA O MIANO KLASY SZTANDAROWEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 17
W KATOWICACH
W ROKU SZKOLNYM 2007/2008


                       Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego numeru gazetki przedstawiamy podsumowanie pierwszego kwartału współzawodnictwa klas.
W ramach konkursu oceniane są następujące elementy szkolnego życia klas:
1. Wyniki nauczania
2. Czytelnictwo
3. Dekoracja w klasach ( obowiązkowe gazetki)
4. Prowadzenie kroniki klasowej
5. Działania na rzecz „ekorozwoju”
6. Udział w imprezach, konkursach, wycieczkach


We wrzesniu: I MIEJSCE: klasa Vb, II MIEJSCE: klasa IVa, III MIEJSCE: klasa Vib
Październik : I MIEJSCE: klasa VIb, II MIEJSCE: klasa IVa, III MIEJSCE: klasa Va
Listopad: I MIEJSCE: klasa IVa, II MIEJSCE: klasa VIa, III MIEJSCE: klasa Va

 




TEMAT NUMERU:

TRADYCJE I ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

 


           W tradycji chrześcijańskiej Boże Narodzenie to najważniejsze święto roku, obchodzone na całym świecie. Święta te zwano także Godami, Godnymi lub Godnimi Świętami, Świętymi Wieczorami, Koladką. Rozpoczyna je wieczór wigilijny - 24 grudnia, a kończy dzień Trzech Króli- 6 stycznia.
Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia - rodzinne święta pełne pięknych tradycji podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny, zwany postnikiem jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Niezwykły czas świąt realizował się w niecodziennej przestrzeni. Jej przygotowanie odbywało się zgodnie z ustalonymi regułami, dotyczącymi wykonywania różnych czynności. Gospodarz rozpoczynał dzień wigilijny wyprawa do lasu po zielone gałęzie lub drzewko. Nosiła ona wszelkie znamiona kradzieży obrzędowej - las traktowany był jak tamten świat, a wyniesiona z niego ukradkiem choinka, miała przynieść "złodziejowi" szczęście i powodzenie. Od wieków zielone gałęzie towarzyszyły sprawowaniu różnych obrzędów. Stanowiły symbol życia, płodności i radości. Kościół katolicki nadał choince chrześcijańską symbolikę "biblijnego drzewa dobra i zła". Zielone drzewko wg symboliki kościelnej miało też oznaczać wieczną zieleń, nadzieję nieba. Świece na drzewku mają przypominać przyjście na świat Jezusa Chrystusa; inne ozdoby mają symbolizować dary i łaski Boże, jakie spływają na świat z przyjściem Odkupiciela. Rozrzucone na choince łańcuchy maja symbolizować węża - kusiciela; jabłka, zwane rajskimi symbolizowały legendarne owoce grzechu z rajskiego drzewa, a błyszcząca na czubku gwiazda - ewangeliczną gwiazdę betlejemską.
Snopy najczęściej cztery: z żyta, owsa, pszenicy i jęczmienia, stawiano w kątach izby, "coby się temu domowi darzyło i mnożyło".
 

Kiedy pojawił się znak z nieba - pierwsza gwiazdka, wszyscy zasiadali do wieczerzy. Rozpoczynała się ona zawsze wspólna modlitwą. Zgodnie z polskim obyczajem przed samym posiłkiem głowa rodziny błogosławi opłatek, którym następnie dzielą się wszyscy obecni, składając sobie życzenia. Gest ten symbolizuje pojednanie, jedność i pokój w rodzinie. Do tradycji wigilijnych należało, aby zasiadała do niej parzysta liczba osób, ponieważ nieparzysta liczba ucztujących wróżyć miała rychłą śmierć jednego z biesiadników. Jeżeli w gronie rodzinnym liczba siedzących razem domowników była nieparzysta, to starym, pięknym zwyczajem zapraszano do stołu ubogich, zbłąkanych, na pamiątkę tego, że Chrystus "jadał społem z ubogimi". Według dawnych zwyczajów ilość obrzędowych potraw wigilijnych powinna być nieparzysta. Miało to zapewnić urodzaj w przyszłym roku. Jadłospis wigilijnych potraw był tak przemyślany, żeby uwzględniał wszystkie płody rolne i leśne z całego roku.
Do najbardziej typowych i tradycyjnych zestawów ludowych potraw wieczerzy wigilijnej należały: barszcz z buraków, zupa grzybowa, bigos postny, kasza jaglana ze śliwkami suszonymi, kluski pszenne z makiem, kisiel z owsa lub żurawin, kutia oraz piernik, śledzie, karp, pierogi z grzybami, strucla z makiem, kompot z suszonych owoców ,jabłka i orzechy.


Zwyczaj nakazywał skosztowanie każdej potrawy, gdyż w przeciwnym wypadku, tego, czego nie spróbowano, zabraknie w przyszłym roku. Bardzo ważną rzeczą było przygotowanie izby jadalnej i nakrycie stołu. Cały pokój powinien przypominać stajenkę betlejemską. Na stole pod obrusem rozściełano siano dla przypomnienia miejsca narodzenia Chrystusa. Stół nakrywano zawsze śnieżnobiałym obrusem i przystrajano gałązkami świerku. "W Wiliję musiało być wszystkie jedzenie na stole, tak aby podczas wieczerzy, nikt nie potrzebował od stołu odchodzić, gdyż mniemano, że kto od stołu odejdzie przed ukończeniem wieczerzy, ten umrze i drugiej wieczerzy wigilijnej nie doczeka".
Wierzono, że kto w wigilię kichnie, ten zdrów będzie przez cały rok. Pocierano sobie zęby czosnkiem wierząc, że przez całą noc nie będą bolały. Jabłka jedzone podczas wieczerzy miały zapobiegać bólowi gardła, a orzechy bólowi zębów.          
W dniu tym niechętnie pożyczano, mniemano bowiem, że kto w wigilię coś z domu swojego wydaje, ten niczego się nie dorobi. Wróżono z pogody. Pochmurne niebo wróżyło zamążpójście pannom starszym i bogatym, jasne - młodym i biednym. W wigilijną noc, jak wierzono nie tylko na terenach Polski, woda w źródłach i potokach zamieniała się na krótki czas w wino, miód, a nawet złoto. Doświadczyć tego cudu mogły tylko osoby niewinne i szczęśliwe. W niektórych regionach Polski do dziś odbywa się obrzędowe mycie w wodzie źródlanej zaczerpniętej w Wigilię o północy. Ma ona chronić od chorób. Najbardziej oczekiwanymi gośćmi tego dnia były dusze zmarłych. To właściwie dla nich przeznaczona była wieczerza i postne potrawy (z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów) typowe dla styp pogrzebowych.
Wręczanie podarunków to kolejny prastary zwyczaj wchłonięty przez Boże Narodzenie. Świąteczne prezenty wręczane dzisiaj bliskim mają upamiętniać dary, jakie Trzej Królowie złożyli małemu Jezusowi.
Po wieczerzy przychodził czas na śpiewanie kolęd i słuchanie opowieści starszych ludzi o niezwykłych wydarzeniach nocy wigilijnej. Tuż przed północą wszyscy wyruszali na Pasterkę.

 


SYMBOLE BOŻONARODZENIOWE

Opłatek

Ma około 200-letnią tradycję, w dodatku wywodzącą się ze Wschodu, gdzie dzielono się... bułeczkami. Do nas ten obyczaj przywędrował już jako opłatek. Co ciekawe - obyczaj łamania się opłatkiem występuje praktycznie tylko w Polsce. Nigdzie teraz nie ma takiej tradycji.

Dodatkowe nakrycie

Nawiązuje do tego, że dla Pana Jezusa też nie było miejsca w żadnym domu, w żadnej społeczności. I stąd ta tradycja, że przygotowujemy się i czekamy na Jego przyjście. Czasami ten Chrystus przychodzi jako ktoś ubogi, ktoś kto puka do drzwi.

12 potraw

12 potraw jest nawiązaniem do 12 apostołów, którzy usiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Na góralskiej wigilii nie może zabraknąć żuru, barszczu i klusek z makiem. Na Pomorzu podają barszcz z pierożkami grzybowymi i karpia w maśle. Na Śląsku muszą być pierniki, bytomskie kamyki, piernik z marcepanem.

Choinka

Zwyczaj niemiecki, w Polsce pojawił się w 1830 r. Na początku w domach bogatych ewangelików na Pomorzu, na Mazurach, a potem w reszcie kraju. Z początku na drzewkach wieszano skromne rzeczy, jak np. jabłka, potem zaczęto ten wystrój wzbogacać.

Sianko

Nawiązuje do stajenki, w której urodził się Jezus. W XV i XVI wieku, całe domy wyściełano sianem i słomą, po których się chodziło. Było to oznaką dobrobytu i formą pokazania plonów ziemi, które się zebrało. Trwało to cały adwent. Teraz sianko wkładamy pod obrus na wigilijnym stole.

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska wiąże się z czasami, gdy mędrcy ze Wschodu poszukiwali Chrystusa. Stąd obyczaj, że siadamy do wieczerzy wigilijnej, gdy jest pierwsza gwiazda. Teraz często nasze domy ozdabiamy poinsecją, zwaną gwiazdą betlejemską.

Prezenty

Dzisiejszą tradycję wręczania prezentów w Wigilię zawdzięczamy okresowi reformacji, kiedy domagano się zaniechania zwyczaju "św. Mikołaja" i dawania dzieciom prezentów jako daru od "Dzieciątka Jezus". Z czasem wszystkie kraje chrześcijańskie przyjęły ten zwyczaj.

Kolęda

Kolęda w Polsce oznacza pieśń religijną, związaną tematycznie z narodzinami Chrystusa. Najstarsza polska kolęda "Zdrów bądź królu anielski" pochodzi z 1424 r. W Polsce liczba znanych i opisanych kolęd to ponad pół tysiąca.

Pasterka

Po raz pierwszy w Kościele chrześcijańskim obchodzono ją w IV wieku. Bardzo mocno się rozwinęła za czasów świętego Franciszka. On jako pierwszy w XIII wieku wystawił tak zwaną żywą szopkę. Stąd wzięła się późniejsza tradycja wszystkich szopek.


Zwyczaje i wróżby Sylwestrowe


                           Sylwestrową noc, ostatnią w roku, tradycyjnie żegna się hucznie na balach i prywatkach. Potocznie mówi się, że "jaki sylwester, taki cały rok". Z tą wyjątkową nocą związanych jest wiele zwyczajów i przesądów.
Jeden z nich mówi, że należy pozbyć się starych problemów, aby nie wchodzić z nimi w nowy rok. Jeśli chcemy się uwolnić od przykrych wspomnień, w sylwestrową noc warto spisać zmartwienia na czerwonym papierze, żeby później móc je spalić. Może to być również kosmyk włosów, bilecik, albo list miłosny. Noworoczny płomień unicestwi raz na zawsze pamiątki po niemiłych wspomnieniach. Wszelkie długi i pożyczki najlepiej uregulować jeszcze przed sylwestrem, żeby nie wchodzić w nowy rok z długami i w najbliższej przyszłości nie stać się ofiarami niesłownych dłużników. Żeby nie cierpieć na brak pieniędzy, 31 grudnia do portfela warto włożyć łuski z wigilijnego karpia.
Pewien przesąd mówi też, że warto w dzień przełomu włożyć na siebie nową bieliznę, koniecznie z metką, a tego dnia szczególnie zadbać o piękny wygląd. Wróży to powodzenie u płci przeciwnej w następnych miesiącach. W ten dzień zdecydowanie nie wolno sprzątać, bo "wymiata się" szczęście z domu. Gospodynie dawniej dbały, aby spiżarnia nie straszyła pustkami; to odganiało biedę w następnym roku.



                                                                                           


                   Św. Mikołaj

urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincja Azji Mniejszej). Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Niewielka ilość autentycznych informacji na jego temat chętnie uzupełniana była kolorowymi szczegółami legend.
Jedna z nich mówi o tym, że Mikołaj pojawił się marynarzom pochwyconym przez sztorm u wybrzeży Lycji i doprowadził ich bezpiecznie do portu. Dlatego też często można spotkać kościoły poświęcone temu świętemu znajdujące się blisko brzegu morza. Jeszcze inne podanie twierdzi, że pojawił się we śnie Konstantynowi i sprawił, że ten ocalił od śmierci trzech niesłusznie oskarżonych urzędników. Inna wersja tej historii mówi, że gubernator Myry przyjąwszy łapówkę zgodził się wydać na śmierć trzech niewinnych ludzi. Gdy kat miał już pozbawić ich życia, pojawił się biskup tego miasta, Mikołaj i powstrzymał od wykonania wyroku, a następnie zwrócił się do gubernatora z tak przekonującą mową, że ten przyznał się do swego występku i poprosił o wybaczenie.
Obecny wizerunek postaci św. Mikołaja nadał... koncern Coca-Cola, w swej kampanii reklamowej w roku 1931.
Na zlecenie Coca-Coli Habdon Sundblom nieco zmienił wizerunek wykreowany pół wieku wcześniej przez Thomasa Nasta. Stworzył świętego Mikołaja wysokiego i potężnego, z białymi włosami, wąsami i długą białą brodą. Strój utrzymano w barwach czerwonej i białej, lecz stał się on bardziej atrakcyjny i luksusowy. 


PORADNIK 17
Na nasz adres mail poradnik17@tlen.pl wpłynęły trzy listy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami publikujemy je oraz odpowiadamy na dręczące was pytania.


Część, mam od zawsze problemy z historią. Wszystkich przyjaciół proszę o rady i nikt mi nie chce pomóc, bo mają swoje sprawy na głowie. Rodzice tłumaczą mi każdy temat a ja nadal nic nie rozumiem. Proszę pomóżcie mi, co mam zrobić? Przecież dużo się uczę ale nie potrafię zrozumieć i zapamiętać... Monika
Droga Moniko!
Historia jest przedmiotem jak każdy inny. Nie podałaś nam informacji jakie postępy w nauce osiągasz z innych przedmiotów. Czy to aby rzeczywiście problem „ historyczny”. Często bywa tak, że nasze nastawienie do wykonania jakiś rzeczy samo przyciąga określony wynik końcowy. Sprawdź zatem swoje nastawienie do nauki tego przedmiotu. Pomocne będzie także rozwijanie swoich umiejętności z zakresu uczenia się. Na rynku wydawniczym jest wiele pozycji godnych polecenia z zakresu ćwiczenia pamięci. Np. „Pamięć doskonała” Wyd. READER'S DIGEST. Rozejrzyj się w księgarniach z pewnością znajdziesz cos dla siebie. Pamiętaj, że czas zainwestowany w naukę teraz zaprocentuje szybciej niż się tego spodziewasz!


Cześć!!!
Chciałabym prosić Was o radę…Podoba mi się taki jeden chłopak z naszej szkoły, ale nie wiem jak do niego zagadać…Na przerwach, gdy się mijamy uśmiechamy się czasem do siebie…Wiem, że ma on oczy niebieskie, że lubi Graffiti i deskę. Jego głos pozwala mi marzyć!!! Co mam zrobić? Mam sto myśli na minutę…Pomocy…?
Kaśka

Droga Kasiu!!!
Szczęściu trzeba wychodzić naprzeciw! Podejdź do niego i postaraj się porozmawiać z nim na temat jego zainteresowań skoro już je znasz – możemy Ci w tym pomóc – przydałby nam się reporter, który pisałby o zainteresowaniach uczniów naszej szkoły! Pamiętaj jednak, że może się wtedy okazać iż nie jest on taki cudowny jak sobie wyobrażasz, a wtedy czar pryśnie...

 


Cześć
Jestem Marek i nie nawiedze szkoły!!!
Już od pierwszej klasy nie dostawałem dobrych ocen!!!
Chodzę na wiele dodatkowych lekcji i zajęć pozalekcyjnych ale i tak nie pomaga. Pomóżcie proszę ! Pozdrawiam MAREK

Drogi Marku!
Rozumiem twoje rozczarowanie i zdenerwowania. Podobnie jak Monice radzę zmienić jednak swój stosunek do szkoły – w przeciwnym razie niewiele ci pomożemy. Pomyśl w czym jesteś naprawdę doby, znajdź zajęcia w szkole, które pomogą ci się rozwijać w tej dziedzinie. Wtedy wzrośnie twoja samoocena i z pewnością zaczniesz osiągać sukcesu! Życzymy powodzenia.